
Dobrá otázka, zvláště proto, že společenské vědomí, tedy my všichni v naší zemi, dělíme sauny na dva druhy: suchou a mokrou. Toto rozdělení není velmi povedené.
Pokud mluvíme o sauně suché, máme na mysli saunu, v níž teplota dosahuje přibližně 100 °C, polévání kamenů je velmi umírněné nebo dokonce zakázané, a vlhkost vzduchu nepřekračuje 10 %. Zatímco sauna mokrá znamená teplotu přibližně od 30 °C do 50 °C a vlhkost dokonce až 60 %, tedy místo, kde se udržuje vodní pára a kde je teplo. Jenom takto rozdělujeme sauny? Samozřejmě, že nikoliv. Saunou je rovněž ruská baňa (baňa v ruštině znamená pařírna), kde se teplota udržuje na přibližně 70 – 80 °C a vlhkost díky intenzivnímu plávání činí až 30 %. Baňa má mnoho různých forem a tvarů, od děr v zemi, přes boudy, chaty, salaše až po speciální uzavírané komory, z nichž vyčnívají pouze hlavy uživatelů. Nesmíme zapomenout na řecké a římské lázně, termy a další.

Saunou je rovněž římská lázeň, hot-tube neboli horká vana, a černá sauna známá z Finska a ze Sibiře. Teploty a vlhkosti v saunách jsou různé, ale spojuje je jedno – souhrn těchto dvou složek se musí pohybovat v mezích od 90 do 110, tzn. při vlhkost na úrovni 50 % je teplota 60 °C. Čím je vyšší teplota, tím je vlhkost nižší, čím vyšší je vlhkost, tím je teplota nižší a tak dále.
Zahradní sauna je multifunkční saunou, kde záleží na kamnech, jaké teploty dosáhne a zda lze vydatně polévat kameny pro zvýšení vlhkosti.
Naše kamna mají zásobník na kameny, což polévání umožňuje, ale není to nutné.
Zahradní sauna je univerzální a nahrazuje nám téměř všechny známé a různým zemím přiřazované sauny. Saunování na zahradě nás neomezuje, můžeme se polévat vodou, která vsákne do země, a dělat to, na co máme chuť. Pro své zdraví a svou bezpečnost nikdy nezapomínejte na zásadu 90 – 110.